Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının daha önce yazılı uyarısına rağmen kamu kurumları mevzuatanı aykırı olarak sürekli işçi alım devam ediyor! Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet yönteminin bitmesi ile birlikte, yeni hükümet sistemi ile yürürlüğe giren 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ilgili kararları uyarınca; “TEMİZLİK, KORUMA VE GÜVENLİK, BAKIM VE ONARIM GİBİ DESTEK HİZMETLERİ“, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/D statüsünde tanımlanan “SÜREKLİ İŞÇİ” kadroları üzerinden yürütülmektedir.

Cumhurbaşkanı Kararıyla sürekli işçi kadrosu ihdas edilen yerler, 09 Ağustos 2009 tarihli “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik“te yer alan şekile uygun olarak İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından ilana verilmektedir.

Geçtiğimiz yıl birkaç kurumda eleştirdiğimiz ilanlar sonucunda; Strateji ve Bütçe Başkanlığı aracılığı ile tüm kamu kurumlarına genel bir metin gönderilmek suretiyle; “2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde sürekli işçi istihdamının hizmet birimleri olarak atölye, şantiye, fabrika ve çiftlik; HİZMET TÜRLERİ İTİBARIYLA İSE TEMİZLİK, KORUMA VE GÜVENLİK, BAKIM VE ONARIM HİZMETLERİ İLE SINIRLANDIRDIĞINDAN, sürekli işçilerin sadece anılan hizmet birimlerinde ve/veya hizmet türlerinde” çalıştırılması talep edilmişti.

Ancak, geldiğimiz  bu noktada yapılmış olan bütün uyarılara rağmen, yakın bir tarihte iki üniversite’de bu konunun tam olarak uygulanmadığı İŞKUR ve Resmi Gazete’de yayımlanan ilanlar tarafından görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here