Çay bahçesi ve lokallerin 1 Haziran tarihinde tekrar açılarak eski düzenlerine dönmesi bekleniyor, düğün, sinema, tiyatrolar için ise 1 Temmuz tarihi düşünülüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kabine görüşmesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından hazırlanmış olan taslak normalleşme takvimi açıklandı. Bu takvime göre, halka açık çay bahçelerinin, dernek lokallerinin ve spor merkezlerinin haziran ayı başlarında açık hale gelmesi; düğün salonu, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde yasaklamaların ise 1 Temmuz tarihinden başlayarak kaldırılması düşünülüyor.Mesire alanları ve piknik alanları da haziran ayının ortalarında faaliyete geçilmesi planlanıyor..

Yine korona virüs salgının devam etmekte olan sürecine göre pandeminin kontrol altına alındığı ülkelerle olan sınır kapılarının 15 Haziran tarihinde açılması planlanıyor.

Nikah salonlarında azami yüzde 25 ‘i geçmemesinin koşuluna uyulduğu durumda kademeli olarak 1 Haziran tarihi itibarıyla salonlar tekrar açık bir hale gelecek.Huzurevlerine yeni kabullerin ve nakillerin gerçekleşmesinde düşünülen tarih ise temmuz ayının başı.

İş ya da hizmet sözleşmesinin feshedilmesiyla ilişkili yasaklar 17 Temmuz tarihinde kaldırılacak. Yine aynı günlerde yetki tespiti, toplu iş sözleşmesi süreci, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavtla ilişkili saatler korono virüs salgını sürecindeki gibi gerçekleşecek.Sağlık personellerinin sonlandırılan izinlerinin aşamalı bir şekilde başlaması için düşünülen tarih ise 1 Temmuz. Çalışanın tayin ve yer değişikliği uygulamalarının normal düzene geri dönmesi için de aynı tarih düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here