Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid19 salgını, çalışma hayatını da derinden etkiledi. Bilhassa yurt dışından ülkemize gelmekte olan işçilerin karantina altına alınması, bu çerçevede bulunan çalışanların haklarının neler olduğuna dikkat edilmesine yol açtı.
Peki karantinda bulunan işçilerin ne tür hakları bulunmaktadır?

İşçinin karantina altına bulunması halinde,karantina bir hastalık durumu sayılmadığından geçici süreliğine iş göremezlik durumunun ve istirahat raporunun çıkarılması da söz konusu değildir.

Fakat Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü gereğince 04.03.2020 tarihinde açıklanan yazıya göre; bireyin riskli olarak tanımlanan ve önlem alınan ülkelerden gelmesi durumunda izolasyon önlemi uygulanması gerçekleşmesi durumunda,aile hekimlerine ya da sağlık kuruluşlarına başvuru yapmaları halinde pasaport bilgileri teyidi gerçekleştikten sonra yurda girişte bulunduğu tarih dikkate alınarak 14 güne tamamlamak şartıyla Z03.9 şüpheli hastalıklar tanı kodu ile sağlık raporu alabilecekler.

Bu bahsetmiş olduğumuz raporla beraber işçiler SGK’dan iş görmezlik ödeneğinden faydalanabilecekler.

Yurt dışından ülkemize giriş yapan ve Covid19 salgını sebebiyle 14 gün boyunca raporlu olan bireyler,çalışamadıkları 12 günün parasını SGK’dan sağlayabilir.

Rapor parası hesaplanırken raporlu sayılan günlerin üçüncü gününden başlayarak hesaplama gerçekleşmektedir.İlk iki günün parası görevde bulunduğunuz iş yeri tarafından maaştan kesinti yapılmadan ödeniyor.

Hesaplama yapılırken geçtiğiniz son üç aylık brüt ücretin ortalaması alınıyor ve raporlu sayılan güne göre size verilecek miktar ortaya koyuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here