Malulen emeklilik, SGK uygulamasında en kolay olacak biçimde ve en erken emeklilik veren emeklilik türlerinin başında gelmektedir.

Normal emeklilikte yaş koşulu ve belirlenmiş bir zaman prim ile sigortalılık koşulları varken malulen emeklilikte bu koşullar son derece daha basit ve diğerine nazaran daha azdır ve hatta yaş koşulu bile yoktur.

Malulen emekliliğe esas alınan hastalık grupları

Malulen emeklilikte hastalıklarla beraber olacak şekilde çalışma kuvvetinin ya da iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma kuvvetinin en az %60’ını kazanamamış olmak temel koşuldur.
SGK planlamasında maluliyet esas hastalık listesinde genel kapsamda nöroloji, göz hastalıkları, onkoloji, kulak burun boğaz hastalıkları, hematoloji, ortopedi ve travmatoloji, romatoloji, gastroenteroloji ve hepatoloji, dermatoloji, kardiyoloji, damar hastalıkları, genitoüriner sistem hastalıkları, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, AIDS ve başka hastalık grupları bulunmaktadır.
Bakıma ihtiyacı olan hastalarda sigortalılık süresi koşulu bulunmamaktadır.

Yukarıda yazmış olduğumuz hastalıklarından bir tanesine ya da birden fazlasına yaşamış olup 10 senelik sigortalılık süresi ile toplam olarak 1800 gün malullük sigortası primi vermiş olan hastalar bağlı bir durum sergiledikleri SGK müdürlüklerine başvuru yapıp malulen emeklilik için müracaat edebilirler.
İş göremeyecek bir halde olan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan hastalarda 10 senelik sigortalılık süresi koşulu istenmektedir.1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması yeterli olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here